Lačnov

Autor: Anton Kaiser | 11.6.2007 o 9:00 | Karma článku: 11,68 | Prečítané:  7826x

Podhorská dedina Lačnov pod úpätím Magury sa vyznačuje svojimi osobitnými zaujímavosťami a prírodnými krásami.

V maličkej dedinke Lačnov žije v súčasnosti len 8 stálych obyvateľov. Ostatní obyvatelia sú chalupári.V maličkej dedinke Lačnov žije v súčasnosti len 8 stálych obyvateľov. Ostatní obyvatelia sú chalupári.Text a snímky: Anton Kaiser

 

Rezervácia Lačnov sa nachádza v malebnom mikroregióne Lipovce, ktorá víta svojich návštevníkov drevenou tabuľou s upozornením na náučnú pešiu zónu. V roku 1995 bol vyhlásený za pamiatkovú zónu s kultúrnymi pamiatkami, svojou zaujímavou flórou a faunou, ako aj nevšedným obrazom dedinského slovenského horského života.

Podhorská dedina Lačnov (795 m) leží pod úpätím Magury (1064 m) v údolí severného prítoku potoka Veľkej Svinky. Nachádza sa na úplnom konci všetkých ciest, kde každého návštevníka privíta salaš s ovcami v košiari, romantický gréckokatolícky kostolík sv. Michala Archanjela uprostred roztrúsených domčekov s malou kaplnkou na kopci. Lačnov je križovatkou mnohých turistických ciest. Tesne pod dedinkou vyúsťuje vápencový Lačnovský kaňon, súčasť NPR Kamenná baba. Červená značka pokračuje od kaplnky po horských lúkach a pasienkoch s viacerými potôčikmi a ihličnatým lesom cez Búče (1006 m) na Roveň (808 m), pri jasnom počasí s nádhernými výhľadmi na Vysoké Tatry a Kráľovu hoľu. Končí vo Vyšnom Slavkove. O niečo ďalej je križovatka ciest Lačnovského sedla, ktoré ponúka výstupy na pohorie Bachureň, druhý najvyšší vrchol Maguru ( 1064 m), s nádhernými výhľadmi na Lačnov a najvyšší vrch Bachureň ( 1081 m). Hôľnatá Bachureň je pre turistov ozajstným rajom. Okrem značkovaných chodníkov je tu množstvo domácich cestičiek, skrytých prameňov, skalných útvarov, kaňonov a iných krás, ktoré poznajú len domorodci. Hneď pod Lačnovom sa nachádza známa jaskyňa Zlá diera, ktorá popri mnohých neobjavených, nie je jedinou jaskyňou v okolí.
V Lačnovských povestiach sa píše, že pri dedinke opradenej legendami a povesťami je ukrytý poklad z čias, keď ňou prechádzali prenasledovaní zbojníci. Veď kohože by už len napadlo v najodľahlejšej a najkrajšej časti Šariša hľadať zbojníkov s pokladmi alebo bez nich. Povráva sa, že ešte donedávna tu žila starenka, ktorá poklad strážila, ale nič viac neprezradila. A po búrke pri jednom bleskom rozčesnutom strome sa našla stará medená minca. Mnohí sa domnievajú, že pod koreňmi stromu a hŕbou kamenia je poklad. Odtiaľ pochádza miestny názov Peňažnica pod zrúcaninami Lipoveckého hradu.

1.jpg

Salašnícky život.


3.jpg

Romantika malých domčekov.


4.jpg


5.jpg

Akoby sa tu zastavil čas.


6.jpg

Vstavač obyčajný


7.jpg


9.jpg

Príroda zveľaďovaná chalupármi.

 

10.jpg

Na návštve.


12.jpg

Lačnov - kaplnka vo výške 810 m.


13.jpg

Roveň


14.jpg


15.jpg

Vstavač májový


16.jpg

Krása lačnovských lúk.


17.jpg

Iskerníky.


19.jpg

Zvonček konáristý


20.jpg

Nevedza horská

 

21.jpg

V Lačnovskom sedle (859 m).

 

18.jpg

Pohľad na Smrekovicu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalého príslušníka SIS Kosíka uniesli z jeho domu v Mali

Podľa informácií SME došlo k únosu už minulý týždeň v utorok večer 15. januára.

Píše Marián Leško

Dáva to na Lubyovú a je to hanba

Ako sa tu robí veda pod patronátom SNS.


Už ste čítali?