Nikdy nedobytý hrad

Autor: Anton Kaiser | 9.2.2007 o 18:26 | (upravené 23.2.2012 o 16:29) Karma článku: 5,93 | Prečítané:  1748x

Keď Tatári zaplavili krajinu ako divá povodeň a na zajatcov doľahli hrôzy zverských trápení, bezbranného úbožiaka sotili z brala do priepasti čakajúc na ohavný výsledok. Keď odsúdenec zmizol v priepasti, šikmookí bojovníci vzali nohy na plecia. Šťastlivec sa ale v strmine priepasti zachytil na kríku a jeho druhovia ho vyslobodili. Na tom mieste vybudovali mocný hrad. Na jeho majestátne vysoké hradby len vtáky dokázali vyletieť a preto pevnosť Lietavou nazvali.

Lietavský hrad posilnený rozmerným polkruhovým bastiónomLietavský hrad posilnený rozmerným polkruhovým bastiónomText a snímky: Anton Kaiser

Na obranu pred tatárskymi vpádmia a pre ochranu obchodných ciest bola vybudovaná v 13. storočí sieť hradov aj v Strážovských vrchoch. Patrili k nim, Hričovský, Považský, Košeca a Lietavský hrad, ktoré boli hlavnými oporami kráľovskej moci.

 

43.jpg

Pohľad na Lietavský hrad.

Lietavský hrad na vysokom bralnatom hrebeni (630 m) bol postavený v 2. polovici 13. storočia. V roku 1360 kráľ Ľudovít I. dal hrad do užívania Štefanovi Bubekovi z Plešivca. V tom čase to bol uzavretý útvar, ktorého obvodové múry sledovali okraje najvyššie položeného skalného hrebeňa. V 15. storočí nastal nebývalý rozvoj vojenskej techniky. Začali sa používať železné delové gule a boli vynájdené účinnejšie útočné zbrane. V tom čase kráľ Matej Korvín daroval Lietavu svojmu vojvodcovi Pavlovi 47.jpgKinizsovi. Po roku 1474 dal západnú plošinu pod hradom obohnať múrom prvého predhradia. Neskôr, pri obliehaní hradu syn sedmohradského mlynára padol a lietavské panstvo pripadlo Zápoľskovcom. Po prehratej bitke s Osmanmi zahynul v moháčskych močiaroch aj kráľ. Lietavské panstvo dostali Báthoriovci. Druhý kráľ Ján Zápoľský vzápätí k Lietave pridal Strečno a venoval ich bratom Kostkovcom. Keď majiteľ hradu Mikuláš Kostka zasnúbil svoju dcéru Barboru s Františkom Thurzom, vystrojil svadbu a do užívania mu dal panstvo hradu . Dobrý hospodár pozval z Talianska majstrov staviteľov, kamenárov a murárov a Lietavský hrad dal prestavať. Sláva nedobytnej pevnosti Lietavy vzrástla. Po smrti Františka Thurzu v roku 1574, nikdy nikým nedobytý hrad začal postupne pustnúť.

Dnes tiché nádvorie jeho zrúcanín je križovatkou turistických chodníkov z Lietavy Majera, Lietavskej Svinnej a z Podhradia a historickou spomienku na kedysi slávny Lietavský hrad.

45.jpg

Horný hrad.


48.jpg

Najzachovalejšia časť renesančného hradu.

Súvisiace články: Lietava :: Slovenské hrady

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ozbrojenci uniesli v Mali bývalého príslušníka SIS Ľuboša Kosíka

Kosíka odviedlo ozbrojené komando minulý utorok.

Píše Marián Leško

Dáva to na Lubyovú a je to hanba

Ako sa tu robí veda pod patronátom SNS.


Už ste čítali?