Za poznávaním kultúrno-historických pamiatok Topoľčianok

Autor: Anton Kaiser | 26.11.2006 o 21:53 | (upravené 22.2.2012 o 16:08) Karma článku: 7,73 | Prečítané:  4038x

Kaštieľ v Topoľčiankach, ktorého pôvod siaha až do 13. storočia je obkolesený nádherným anglickým parkom. V 19.storočí bol panským sídlom Habsburgovcov a od roku 1918 letným sídlom prezidentov. V súčasnosti je rekreačným strediskom s múzeom úžitkových a umeleckých predmetov bývalých majiteľov zámku. Návštevníkom Topoľčianok je v celej Európe známy aj Národný žrebčín, ktorý ponúka lákavé dostihy športových koní.

Zlatomoraveckí turisti poznávajú kultúrno-historické pamiatky Topoľčianok.Zlatomoraveckí turisti poznávajú kultúrno-historické pamiatky Topoľčianok.Text a snímky: Anton Kaiser

 

Pred Hipologickým múzeom.

Členovia MO KST Zlaté Moravce a žiaci turistického krúžku zo ZŠ na Mojmírovej ulici navštívili dňa 26. novembra 2006 v rámci poznávania kultúry a histórie horného Požitavia Národopisné a Hipologické múzeum v Topoľčiankach.

Topoľčianky sú dominantnou obcou medzi obcami zlatomoraveckého regiónu. Ich zakladateľom bol Július Topoľčiansky a posledným majiteľom arciknieža Jozef Habsburg do roku 1918. Obec vo svojej histórii je známa konaním stoličných zhromaždení. V rozľahlom parku so vzácnymi alejami dendrologických porastov je kaštieľ s interiérovým nábytkom z XVI. a XIX. storočia, baroková kaplnka a knižnica. V blízkosti zámku je poľovnícky zámok. Obec je tiež pútnickým miestom kresťanov.

3.jpg

Národný domom v Topoľčiankach.


5.jpg

Národný žrebčín

Národný žrebčín, ktorý tvorí národné centrum chovu a šľachtenia koní na Slovensku, sa zameriava na chov najmä teplokrvných plemien koní – lipicanov, arabov, huculov a športových koní – anglických polokrvníkov. Topoľčiankam patrí aj neďaleký zverník vybudovaný na začiatku dvadsiateho storočia. Chránená zubria obora vlastní ohrozený druh zvierat registrovaný v Červenej knihe vymierajúceho zubra európskeho.

21.jpg

Pri vojnovom pamätníku.

PÚTNIK ZVESTUJ KRAJANOM, ŽE SME ZOMRELI AKO NÁM ZÁKONY KÁZALI


7.jpg

Pohľad na jeden z najkrajších a najvzácnejších kaštieľov na Slovensku a Národnú kultúrnu pamiatku z 15. storočia.


00009.jpg

Park je bohatou zbierkou ihličnatých a listnatých stromov. Zastúpené sú v ňom mnohé cudzokrajné dreviny.

 

0010.jpg

Kaštieľ v Topoľčiankach (207 m) je jeden z najkrajších renesančných stavieb na Slovensku s pôsobivým čelným klasicistickým krídlom. Vznikol na mieste šľachtickej kúrie z 13. storočia. V minulom storočí bol obľúbeným letným sídlom československého prezidenta T. G. Masaryka. Interiér kaštieľa ponúka ubytovacie priestory a muzeálnu expozíciu so zbierkou historického nábytku so vzácnou knižnicou. Okrem rozsiahleho anglického parku v okolí zámku je možné stráviť príjemné chvíle počas rôznych kultúrnych podujatí na jeho nádvorí, alebo v neďalekom Národnom žrebčíne.

 

18.jpg

Rekreačná, ubytovacia časť kaštieľa.


13.jpg

Arkádové nádvorie s fontánou.


15.jpg

V kaštieli sa nachádza zámocká reštaurácia a sauna.

 

28.jpg

V Národopisnom múzeu.

Národopisným múzeom Topoľčianok previedla turistov jeho zakladateľka a správkyňa Anna Lukáčová. Pozostáva s historických zbierok dobových úžitkových predmetov každodenného života vidieckeho človeka už od našich praotcov z obdobia prelomu 19. a 20. storočia. Nachádzajú sa v ňom historické písomnosti, dokumenty a rôzna literatúra o Topoľčiankach, keramiky, hrnčiarske výrobky, tkáčsky stroj a kompletné náčinia na spracovanie konopí, zbierky strunových hudobných nástrojov, kolovrátky, kroje až po starobylý nábytok. Národopisná zbierka bola založená v auguste roku 1984.

35.jpg

K vzácnym historickým pamiatkam múzea patrí aj tkáčsky stroj s kompletnou súpravou náčinia na spracovanie konopí.


39.jpg

V múzeu chovu koní.


45.jpg

Historické kočiare.

Hipologickým múzeom sprevádzal turistov v obšírnom výklade majster športu a účastník olympijských hier v Ríme František Hrúzik. V múzeu je uložená celá história chovu koní v Topoľčiankach, fotogaléria z dostihov, ocenení a úspechov zo súťaží, konských záprahov, všetkého príslušenstva výstroja jazdcov, rôznych kantárov, sediel, kováčska dielňa s vyhňou a pod.

 

47.jpg

Pohrebný voz.


42.jpg

Úspechy a ocenenia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico je späť, ako prvého vytrestá Kisku

Keď treba zmasakrovať ústavu, vždy sa nájde koalícia ochotných.


Už ste čítali?