Letné Dudince

Autor: Anton Kaiser | 12.8.2020 o 15:30 | Karma článku: 10,70 | Prečítané:  5824x

Dudince, o ktorých sa hovorí v samých superlatívoch, známe z histórie ako Rímske kúpele, sú v súčasnosti vyhľadávanou destináciou s liečebnou starostlivosťou na svetovej úrovni.

Po vybudovaní liečebných domov v polovici minulého storočia získali kedysi najstaršie kúpele súčasne aj prívlastok najmladšie kúpele Slovenska. Príjemný pocit pokoja celému modernému areálu dodáva aj výsadba zelene a krásna okolitá príroda. Donedávna malá obec získala  aj štatút najmenšieho mestečka na Slovensku.

Nížinná poloha Dudiniec prispieva k celkovej kúpeľnej pohode s osobitým čarom najteplejších klimatických pomerov na Slovensku.

Liečebný dom Rubín dostal názov podľa minerálneho kameňa, ktorý blahodarne pôsobí na srdce a srdcovo cievny systém. Do prevádzky bol uvedený v roku 1966 ešte pod pôvodným názvom Hont.

Jedinečné dedičstvo prírodného zdroja vody. 

Jedinečné dedičstvo prírodného zdroja vody. Dudinská voda, ktorá vyviera z hlbín zeme, je najúčinnejšou minerálnou vodou s bohatým obsahom fluoridov. Podobný zdroj liečivej vody sa vo svete nachádza už iba vo francúzskych kúpeľoch Vichy a v ďalekom Japonsku. V stredoveku sa dudinskou vodou liečil reumatizmus, zápaly očí, kožné a zažívacie ochorenia. Najvýznamnejšími hosťami kúpeľov boli uhorský kráľ Matej a cisárovná Alžbeta Bavorská, známa ako Sissi.

Liečebný dom Smaragd bol otvorený v roku 1978. Pomenovali ho po drahokame, ktorý prispieva k regenerácii a uzdraveniu človeka. Posilňuje srdce, imunitný systém, lieči bolesti chrbtice, znižuje krvný tlak a privoláva šťastie a vernosť. Hlavným zameraním liečby zostávajú ochorenia pohybového aparátu.

Uvedením do prevádzky liečebného ústavu Diamant v roku 1986 znamenalo súčasne aj otvorenie celého radu hotelov, ako Bučinár, Flóra, Hviezda, Jantár, Prameň a Minerál.

Dudinské travertíny. 

Na malom návrší v južnej časti kúpeľov sa dodnes nachádzajú chránené travertínové prírodné vane ako pamiatka po Rímskych kúpeľoch.

Travertínová fontána pred kúpaliskom Dudinka.

Kúpeľ v dudinskej minerálnej vode.

Kúpalisko Dudinka je pomenované po víle podľa známej legendy. Najväčším lákadlom kúpaliska je minerálny bazén s liečivou vodou, ktorej teplota dosahuje 34 stupňov Celzia.

Rozprávkovo krásne miesta, ktoré liečia telo aj dušu.

Leto v Dudinciach býva nádherné. Teplé slnečné počasie láka na prechádzky do okolitej prírody. Kúpeľný chodník zdravia ponúka návštevníkom nenáročné cvičné zariadenia k aktívnemu oddychu pri prechádzkach lesoparkom.

  Letné Dudince
  fotocopyrightantonkaiser
  Zdroj: Dudinský kúpeľný magazín

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Polícia premeškala Kočnera v trezore. Ako je to možné?

Banku Marian Kočner navštívil 17 hodín po vražde Kuciaka.

Komentár Tomáša Prokopčáka

Bojíte sa pandémie? Je to ešte horšie

Dva omyly, ktoré robíme pri číslach nakazených.


Už ste čítali?