Letné Dudince

Autor: Anton Kaiser | 12.8.2020 o 15:30 | Karma článku: 10,70 | Prečítané:  5901x

Dudince, o ktorých sa hovorí v samých superlatívoch, známe z histórie ako Rímske kúpele, sú v súčasnosti vyhľadávanou destináciou s liečebnou starostlivosťou na svetovej úrovni.

Po vybudovaní liečebných domov v polovici minulého storočia získali kedysi najstaršie kúpele súčasne aj prívlastok najmladšie kúpele Slovenska. Príjemný pocit pokoja celému modernému areálu dodáva aj výsadba zelene a krásna okolitá príroda. Donedávna malá obec získala  aj štatút najmenšieho mestečka na Slovensku.

Nížinná poloha Dudiniec prispieva k celkovej kúpeľnej pohode s osobitým čarom najteplejších klimatických pomerov na Slovensku.

Liečebný dom Rubín dostal názov podľa minerálneho kameňa, ktorý blahodarne pôsobí na srdce a srdcovo cievny systém. Do prevádzky bol uvedený v roku 1966 ešte pod pôvodným názvom Hont.

Jedinečné dedičstvo prírodného zdroja vody. 

Jedinečné dedičstvo prírodného zdroja vody. Dudinská voda, ktorá vyviera z hlbín zeme, je najúčinnejšou minerálnou vodou s bohatým obsahom fluoridov. Podobný zdroj liečivej vody sa vo svete nachádza už iba vo francúzskych kúpeľoch Vichy a v ďalekom Japonsku. V stredoveku sa dudinskou vodou liečil reumatizmus, zápaly očí, kožné a zažívacie ochorenia. Najvýznamnejšími hosťami kúpeľov boli uhorský kráľ Matej a cisárovná Alžbeta Bavorská, známa ako Sissi.

Liečebný dom Smaragd bol otvorený v roku 1978. Pomenovali ho po drahokame, ktorý prispieva k regenerácii a uzdraveniu človeka. Posilňuje srdce, imunitný systém, lieči bolesti chrbtice, znižuje krvný tlak a privoláva šťastie a vernosť. Hlavným zameraním liečby zostávajú ochorenia pohybového aparátu.

Uvedením do prevádzky liečebného ústavu Diamant v roku 1986 znamenalo súčasne aj otvorenie celého radu hotelov, ako Bučinár, Flóra, Hviezda, Jantár, Prameň a Minerál.

Dudinské travertíny. 

Na malom návrší v južnej časti kúpeľov sa dodnes nachádzajú chránené travertínové prírodné vane ako pamiatka po Rímskych kúpeľoch.

Travertínová fontána pred kúpaliskom Dudinka.

Kúpeľ v dudinskej minerálnej vode.

Kúpalisko Dudinka je pomenované po víle podľa známej legendy. Najväčším lákadlom kúpaliska je minerálny bazén s liečivou vodou, ktorej teplota dosahuje 34 stupňov Celzia.

Rozprávkovo krásne miesta, ktoré liečia telo aj dušu.

Leto v Dudinciach býva nádherné. Teplé slnečné počasie láka na prechádzky do okolitej prírody. Kúpeľný chodník zdravia ponúka návštevníkom nenáročné cvičné zariadenia k aktívnemu oddychu pri prechádzkach lesoparkom.

  Letné Dudince
  fotocopyrightantonkaiser
  Zdroj: Dudinský kúpeľný magazín

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Diskrétny pôvab vakcinácie a bezprizorný Brusel (týždeň podľa Schutza)

Z produkcie tých, ktorým dal šancu, aby zlepšili Slovensko, by bol Kuciak zronený.


Už ste čítali?