Rysy

Autor: Anton Kaiser | 1.5.2020 o 21:27 | Karma článku: 4,73 | Prečítané:  569x

Organizovanie turistických podujatí Mestskou organizáciou KST Zlaté Moravce má dlhodobú tradíciu. Patria k nim aj spomienky na množstvo tých najatraktívnejších vysokohorských výstupov na vrcholy hôr vo Vysokých Tatrách.

Výstup na Rysy predstavuje fyzicky náročné turistické podujatie so značným stúpaním a diaľkovým pochodom vysokohorským terénom. Hraničný vrchol Rysov medzi Slovenskom a Poľskom v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier patrí k najnavštevovanejším tatranským štítom. V roku 1913 na vrchol Rysov vystúpil komunistický vodca V. I. Lenin. Na pamiatku jeho výstupu sa od roku 1957 začal organizovať Medzinárodný výstup mládeže na Rysy.

Návšteva Symbolického cintorína
Na Rysy som sa vybral 18. júla 1987 s turistami MsO KST Zlaté Moravce. Po prenocovaní v Tatranskej Lomnici sme najskôr navštívili Symbolický cintorín. Známe pamätné miesto v blízkosti Popradského plesa pod západnými stenami Ostrvy v limbovom háji je pietnou spomienkou na ľudské obete Vysokých Tatier i Tatrancov, ktorí zahynuli vo svetových horách. Ručne vyrezávané kríže a pamätné tabule vytvoril akademický maliar Otakar Štáfl s manželkou a niekoľkými priateľmi. Symbolický cintorín bol odovzdaný verejnosti v roku 1940 pod mottom „Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu“. V súčasnosti je pod správou TANAPu. 

Výstup z Mengusovskej doliny
Zo Symbolického cintorína sme pokračovali mierne namáhavou túrou frekventovaným modro značkovaným turistickým chodníkom Mengusovskou dolinou. Po prechode kosodrevinou a mosta nad Žabím potokom viedla cesta k rázcestiu turistických smerovníkov nad Žabím potokom. Na Rysy pokračoval červeno značkovaný chodník od obrovského balvana nazývaného Hincova skala.

Chata pod Rysmi
Po výstupe do kotliny Žabích plies viedol chodník nad Veľkým žabím plesom pod Váhou s vodopádom namáhavým výstupom strmými skalnatými sutinami pod skalnou stenou pasážou železných reťazí. V stálom stúpaní prechádzal úsekmi snehových polí až k chate pod Rysmi (2 250 m), ktorá je najvyššie položenou chatou vo Vysokých Tatrách. 

Hora najkrajších výhľadov
Na Rysy (2 499 m), najvyšší vrchol Poľska, sme pokračovali tiahlymi a v závere prudkými serpentínami do sedla Váha. Po výstupe juhozápadným úbočím na rebro a obídením jeho hlavného vrcholu sme nakoniec vystúpili na vyhliadku Rysov, ktorá poskytuje najkrajšie a najrozľahlejšie výhľady na celé Vysoké Tatry. Rysy majú tri vrcholy a tri vybiehajúce hrebene. Okrem vyhliadkového je hlavný (2 503 m) a nižší vrchol. Hrebene vedú k Malým Rysom, k Českému štítu cez Váhu a k Žabiemu koňu. Prvý výstup na Rysy absolvoval správca Starého Smokovca Eduard Blásy s vodcom Jánom Rumanom Diečnym st. 20. júla 1840.

Rysy
copyrightantonkaiser  
Zdroj:
Vysoké Tatry Július Andráši a kolektív

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Diskrétny pôvab vakcinácie a bezprizorný Brusel (týždeň podľa Schutza)

Z produkcie tých, ktorým dal šancu, aby zlepšili Slovensko, by bol Kuciak zronený.

Chášukdžího vraždu schválil saudskoarabský princ, zistili americkí tajní

Washington zavedie opatrenia súvisiace s kauzou zavraždeného novinára.


Už ste čítali?