reklama

Roháče

Vysokohorský prechod Západnými Tatrami v roku 1993 je ďalšou spomienkou na turistické podujatie organizované bývalým Klubom slovenských turistov pri Telovýchovnej jednote Calex Zlaté Moravce.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
28b
28b 

Vysokohorské turistické podujatia v Západných Tatrách so zvyškami snehu ešte aj v letných mesiacoch predstavujú náročné horolezecké výstupy s charakterom prvého stupňa obťažnosti.

4b
4b 

Roháčska dolina
Prvý deň v Roháčoch po prenocovaní v Zuberci 18. júna 1993 sme sa vydali v skorých ranných hodinách na hrebeň Baníkova, najmohutnejší skalný útvar Západných Tatier. Na jeho hrebeň vedie značkovaný chodník z asfaltovej cesty Roháčskej doliny lokalitou Adamcuľa do tesnej blízkosti Roháčskeho vodopádu a pokračuje kosodrevinou Spálenej doliny striedavo širokým dnom doliny a úpätím svahov Spálenej. K plytkým kaskádam Roháčskych plies sa dá dostať po značkovanej trase od bývalej Ťatliakovej chaty.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
16b
16b 

Ťatliakova chata a pamätník Jána Ťatliaka /1876 - 1946/, zaslúženého pracovníka mesta, predsedu KČST v Dolnom Kubíne aj nestora oravskej a slovenskej turistiky. Štyri Roháčske plesá, ku ktorým vedie značkovaná trasa s náučným chodníkom, aj celá oblasť so Smutnou dolinou je Štátnou prírodnou rezerváciou s chráneným alpským charakterom prírody.

21b
21b 
9b
9b 

Roháčske pleso

39b
39b 
36b
36b 

Veternica

12b
12b 
24b
24b 
27b
27b 

 Skriniarky

14b
14b 
26b
26b 
35b
35b 
6b
6b 

Baníkovské sedlo

39b
39b 

Na hrebeni Baníkova 
Po prechode strmým Spáleným žľabom sme vystúpili na Predný Salatín, vrchol Brestovej (1 902 m) a Salatín (2 047 m). Cesta ďalej pokračovala exponovaným lezeckým úsekom Skriniarky na Spálenú trávnatým hrebeňom a menej náročným prevýšením sme vystúpili na vrchol Pachoľaťa (2 166 m). Otvorili sa nám krásne výhľady na o niečo vyšší Baníkov (2 178 m) a všetky svetové strany s typickým pohľadom na Ľadovcový kotol, ktorý vytvárajú juhovýchodné svahy hory a severozápadné svahy Troch kôp. Do Baníkovského sedla (2 045 m) sme zostúpili strmým kamenistým úsekom a Spálenou dolinou do Roháčskej doliny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
5b
5b 
7b
7b 

Ťatliakove jazierko

8bb
8bb 
33b
33b 

Prechod Ostrým Roháčom
Na vysokohorské výstupy v Západných Tatrách naša túra pokračovala nasledujúci deň značkovaným chodníkom od bývalej Ťatliakovej chaty. Na hrebeň Roháčov sme sa vydali Látanou dolinou a traverzou do sedla Zábraď (1659 m) s peknými výhľadmi na Osobitú, strmými úsekmi hrebeňa na vrchol Rákoňa a po štátnej hranici s Poľskom vystúpili na Volovec (2063 m). Po zostupe do Jamnického sedla nás čakal posledný úsek výstupu na Ostrý Roháč (2 064 m), strážcu Západných Tatier, ktorý patrí do skupiny najkrajších štítov v pohorí spolu s Plačlivým a Volovcom. Pekné počasie nám ponúkalo nevšedné výhľady na Osobitú, Zverovku a do priepastí Smutnej, Roháčskej a Jamnickej doliny. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
15b
15b 

Výstup na Rákoň

10b
10b 

V Jamnickom sedle

13b
13b 
19b
19b 
18b
18b 

Ostrý Roháč

22b
22b 

Celý úzky hrebeň Roháčov charakterizuje množstvo sutín, skalných štrbín, neschodných balvanov a žulových platní zabezpečený reťazami. Z mierne stúpajúceho svahu sme pokračovali výstupom na Plačlivé a jeho širokým chrbtom do Smutného sedla. Z hrebeňa Roháčov, ktorý pokračuje na Tri kopy, Hrubú kopu a Baníkov sú pekné výhľady aj na juhovýchodné svahy Baníkova a severozápadné svahy Troch kôp, ktoré vytvárajú typický Ľadovcový kotol.
Pri zostupe do Roháčskej doliny sme sa nakoniec pokochali krásou Roháčskeho vodopádu.

25b
25b 
32b
32b 
23b
23b 
29b
29b 

Spätný pohľad na Ostrý Roháč

31b
31b 
11b
11b 

Ľadovcový kotol

SkryťVypnúť reklamu
reklama
20b
20b 
37b
37b 
34b
34b 

Pred výstupom na Tri kopy

38b
38b 
42b
42b 

Návšteva Múzea oravskej dediny
Po náročných výstupoch na hrebene hôr Západných Tatier sme navštívili aj rázovitú obec Zuberec s Múzeom oravskej dediny na poľane Brestová, ktorý je jeden z najkrajších slovenských skanzenov oravskej kultúry so zaujímavou architektúrou zrubových domov. Turistické podujatia organizované bývalým KST pri TJ Calex Zlaté Moravce sú aj nezabudnuteľnou spomienkou na turistov, ktorí už nie sú medzi nami. Česť ich pamiatke. 

Vysokohorský prechod Západných Tatier podporila obchodná firma CONET s.r.o. Vráble.

43b
43b 
41b
41b 

 Kostol sv. Alžbety z 15. storočia

44b
44b 

Baroková zvonica z druhej polovice 19. storočia

45b
45b 

Roháče
copyrightantonkaiser

Zdroj:
Západné Tatry Zdenko Hochmuth a kolektív

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  268
  •  | 
  • Páči sa:  905x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemeVideoblogySúkromnéPríroda

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu