Gerlach

Autor: Anton Kaiser | 21.3.2020 o 17:32 | (upravené 11.4.2020 o 10:29) Karma článku: 4,83 | Prečítané:  1250x

Vysokohorský výstup na dominantu Vysokých Tatier v roku 1991 je už iba spomienkou na jednu z krásnych turistických podujatí organizovaných bývalým Klubom slovenských turistov pri Telovýchovnej jednote Calex Zlaté Moravce.

Cieľom prvého dňa nášho pobytu vo Vysokých Tatrách 20. septembra 1991, pred výstupom na majestátny Gerlachovský štít, bolo ubytovať sa v horskom hoteli Sliezsky dom. Patrila k nemu aj kondičná túra k horskému hotelu, ktorá viedla zo Starého Smokovca cez Hrebienok Tatranskou magistrálou kosodrevinovým pásmom, ponad Slavkovské pleso a Sennú kopu k Velickému plesu s rázcestím pod Slavkovským štítom.

Pohľad z Hrebienka na Lomnický štít

Gerlach zahalený do ťažkých mračien
Ráno po daždivej noci tatranský velikán nás vítal zahalený do ťažkých nevľúdnych mračien. Pekný deň nám sľubovali iba ťažko sa predierajúce prvé slnečné lúče nad Velickou dolinou. Priaznivejšie počasie hneď zrána vládlo iba na opačnej strane Gerlachu, kam sme sa nakoniec vydali úbočím Kotlového štítu a Suchého vrchu až do ústia kamenistej Batizovskej doliny. Už za bývalej ČSFR výstup na Gerlach bol povolený len s horským vodcom. Viedli nás dvaja horskí vodcovia TANAPu, Dominik Michalík a Ladislav Kync.

Vstup do Velickej doliny

Batizovské pleso

                 Končistá

Výstup z Batizovskej doliny
Cesta dolinou viedla nad pochmúrnym Batizovským plesom, obklopený protiľahlým masívom hory Končistá, po šmykľavých skalách s potôčikmi topiaceho sa snehu. Nad zmrznutými žulovými bralami Zadného Gerlachu sa čoskoro objavili slnečné lúče, ktoré zvestovali pekné počasie. Pod jeho úpätím cesta pokračovala najťažším úsekom po železných stúpačkách Batizovskou próbou. Z prvých nádherných výhľadov na tatranské štíty sme sa pokochali už z Batizovského žľabu. Najpôsobivejší bol na mohutný masív Končistej zahalený poslednými zvyškami valiacej sa hmly z Velickej doliny. Zasnežený Batizovský žľab nás nakoniec doviedol na rozoklanú plošinu Gerlachovského štítu.

Zadný Gerlach

Batizovská próba

Batizovský žľab

Zážitok na celý život
Gerlachovský štít (2655 m) bol hostiteľom nádherného počasia s neopakovateľnými výhľadmi do nedozerných diaľav. Upútal nás najmä krásou Pyšného, Lomnického a Ľadového štítu s panorámou výhľadov aj na hrebeň Belianskych Tatier ponorený v oblakoch. Krásne slnečné počasie nám doprialo potešiť sa výhľadmi aj na známy Gerlachovský kotol a Kotlový štít, kam pokračuje hrebeň z Gerlachu. Z histórie je známe výškové prvenstvo Gerlachu nad okolitými končiarmi, ktoré dokázal barometrickými meraniami jelšavský lesník Ľudovít Greiner v roku 1838. Dovtedy sa považovali za najvyššie Kriváň, Lomnický a Ľadový štít.

Pohľad do Velickej doliny

Ľadový, Pyšný a Lomnický štít v oblakoch

Gerlachovský kotol

Výstup na Gerlach patrí k najobľúbenejším turistickým podujatiam vo Vysokých Tatrách práve pre svoju výšku a nádhernú scenériu výhľadov. Na horu vystúpili: Miroslav Valkovič, Vladimír Holečka, Vincent Meňhart, Miroslav Šabík, Miroslav Krnáč, Jozef Hajnovič, Miroslav Korytár, Vojtech Truchlík a Anton Kaiser. Po zaspievaní slovenskej štátnej hymny sme sa rozlúčili s kráľom Tatier a zostúpili do Batizovskej doliny. Nádhernú vysokohorskú túru s nezabudnuteľnými zážitkami sme ukončili vo Vyšných Hágoch.

Turistické podujatia organizované bývalým KST pri TJ Calex Zlaté Moravce sú aj nezabudnuteľnou spomienkou na turistov, ktorí už nie sú medzi nami. Česť ich pamiatke.

Gerlach
copyrightantonkaiser

Fotografie sú zdigitalizované z diapozitívov

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Inšpekcia rieši, kto varoval Gašpara pred zadržaním. Sudca menoval aj Kaliňáka

Bývalý policajný prezident je obvinený zo založenia zločineckej skupiny.

Dobré ráno

Dobré ráno: O čom je debata o ruskej vakcíne Sputnik

Slovensko môže poslúžiť Sputniku ako experiment.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Slovenská stratégia očkovania je zdravotnícky škandál milénia

Odsunutie ľudí nad 65 rokov ku koncu hovorí, že očkovanie úmrtia nezníži.


Už ste čítali?