Čertove skaly

Autor: Anton Kaiser | 13.2.2020 o 19:24 | Karma článku: 4,08 | Prečítané:  508x

Po ťažbe stavebného kameňa na Čertovom vrchu v juhozápadnej časti Pohronského Inovca zostalo už iba torzo z bývalej krásy čertových skál.

Obdivuhodný prírodný výtvor  

V päťdesiatych rokoch minulého storočia sa na Čertovom vrchu v kameňolome Čertová ťažil až do roku 1974 stavebný kameň a doskovitý andezit ako bridlica. Nezvyčajný rozpad doskovitého andezitu bol považovaný za krajinný prírodný výtvor. Napriek tomu, že sa vyznačoval nezvyčajnou krásou, pohltila ho ťažba horniny, po ktorej zostali už iba stopy v rozvalinách zeme a kamenných sutinách hory.

Vzácne kamene

Ťažbou andezitu bol v masíve Čertovho vrchu vytvorený kráter s dvoma príjazdovými terasami, ktorý odkryl bohaté geologické zloženie hory. V zmesi andezitových zlepencov hornín tu možno nájsť zvyšky číreho opálu so sklovitými kôrami a hyalitovými nátekmi po postvulkanickej činnosti pohoria. Okrem zaujímavého výskytu opálu hora ukrýva pre zberateľov vzácnych kameňov ďalšie mineralogické prekvapenia. Svojou mimoriadnou krásou sa vyznačujú najmä farebné minerály v andezitových puklinách, ako hyalit, iddingist, seladonit, plastický kôrovitý halloysit a iné.

Kedysi rušná banská lokalita

Čertov vrch svojou nadmorskou výškou (369 m), poskytuje iba skromné výhľady na Zlaté Moravce, horu Benát a do blízkej okolitej prírody s novo vybudovanou chatou, kde v minulosti stála Škola v prírode. Severovýchodne od chaty sa nachádzajú stopy po starej opustenej Kňažickej bani, kde sa v prvej polovici osemdesiatych rokov ťažil stavebný kameň, opracovávali cestné obrubníky a zhotovili dva pamätníky na druhú svetovú vojnu. Kedysi rušná banská lokalita je v súčasnosti tichou chatovou rekreačnou oblasťou s osobitými prírodnými krásami Pohronského Inovca.

Čertove skaly
copyrightantonkaiser

Zdroj:
Tribeč-Pohronský Inovec
Kolektív autorov
Čertov vrch
https://geoklub.estranky.sk/clanky/lokality/certov-vrch.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Dobré ráno

Dobré ráno: Zvoliť generálneho prokurátora je len prvý krok

Vypočutia trvali 36 hodín, voľba mala byť už v tieto dni.


Už ste čítali?