Nestarnúca krása sopečnej hory

Autor: Anton Kaiser | 27.1.2020 o 20:24 | (upravené 8.2.2020 o 21:29) Karma článku: 6,68 | Prečítané:  364x

Bizarné skaly Benátu nad andezitovým kameňolomom patrili vždy k vyhľadávaným miestam turistov za poznávaním prírodných krás Pohronského Inovca.

Benát alebo Kamenné vráta, nad ktorým vychádza slnko, od nepamäti priťahuje milovníkov hôr svojou bizarnou krásou skalných útvarov. Príroda tu počas niekoľkých miliónov rokov vytvorila z neovulkanických andezitov nádherné bralá, ktoré napriek neúprosnému zubu času nestrácajú na svojej rozmanitej kráse a sú pýchou Pohronského Inovca. Osobitú krásu vtisla megalitom, ktoré svojou rôznorodosťou a charakterom sú neopakovateľné v celom pohorí. Od svojich obdivovateľov získali rôzne pomenovania, ku ktorým patria najmä Slon, Golem, Ťava, Pavián a Bochníky Benátu.

 Napriek tomu, že Benát (692 m), ktorý sa nachádza v juhozápadnej časti pohoria nad obcou Žitavany, nevyniká svojou nadmorskou výškou, vrcholová skalnatá plošina prináša potešenie aj milovníkom ďalekých výhľadov. Na vrchol hory je najvhodnejší výstup po žltej turistickej značke z Obyckých lúk pod Benátom. Sopečná hora je zaujímavá aj výskytom chránených teplomilných rastlín, ktoré si tu našli primerané podmienky pre rast a obohatenie vzácnej flóry Slovenska.

Nestarnúca krása sopečnej hory
copyrightantonkaiser

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Jakub Benko

Mazurek ma inšpiroval. Prešlo ma to v Osvienčime (odomykáme)

Videl som ho usmievať sa na kremačné pece.


Už ste čítali?