Životné jubileum Štefana Doskoča

Autor: Anton Kaiser | 29.10.2017 o 21:25 | (upravené 2.11.2017 o 20:42) Karma článku: 7,60 | Prečítané:  319x

Spevácky súbor Zlatomoravčianka s lektorkami Mestského múzea v Zlatých Moravciach si pripomenuli 80. narodeniny svojho priateľa a externého spolupracovníka Štefana Doskoča.

Dňa 23. októbra 2017 si pracovníčky Mestského múzea v Zlatých Moravciach pripomenuli životné jubileum svojho priateľa a externého spolupracovníka pána Štefana Doskoča. Oslavu jeho 80. narodenín pripravili členovia Speváckeho súboru Zlatomoravčianka  v spolupráci s lektorkami múzea Vierou Tomovou a Kornéliou Némešovou.

Slávnostný príhovor predniesla Anna Kiššová. Za dlhoročnú spoluprácu pri organizovaní kultúrnych podujatí oslávencovi prišiel poďakovať aj riaditeľ Ponitrianskeho múzea Mgr. Anton Števko.

Štefan Doskoč zo Zlatna je v regióne horného Požitavia známy rôznymi aktivitami v našom kultúrno-spoločenskom živote. Ako bývalý starosta obce Zlatno patrí k zakladateľom a dlhoročným organizátorom turistického pochodu Náučný partizánsky chodník Zlatno - Skýcov.

Vo svojej rodnej obci sa zaslúžil o zriadenie Obecného múzea so zbierkami protifašistického odboja v horách Tribeča, ktorého súčasťou sú zvyšky bojovej techniky na Dvanástej table.

Je milovníkom prírody a rád sa inšpiruje aj bohatstvom historických pamiatok Tribeča. Nad obcou Zlatno sa nachádzajú pozostatky Čierneho hradu, ktorý stvárnil do autentickej makety. Vytvorené  rezbárske dielo sa nachádza v priestoroch Obecného úradu v Zlatne. Ako človek pevne zakorenený v pôde svojho rodiska sa svojim nemalým dielom pričinil aj o vydanie knihy Zlatno v náručí hôr od známeho spisovateľa Emila Benčíka, tiež rodáka zo Zlatna.

Rád rozpráva zaujímavé príbehy z  vojnového obdobia, o úcte a vďake partizánom padlým v Slovenskom národnom povstaní žiakom základných škôl, pre ktorých pripravuje besedy.

Ako drevorezbár má blízko k folklóru a ľudovej tvorivosti. S jeho tvorbou sa stretávame na  rôznych kultúrnych podujatiach Mestského múzea v Zlatých Moravciach, ktoré dekoratívne skrášľuje svojimi ľudovými umeleckými prácami.

Obľúbené sú koníky, rôzne dedinské povozy, kolovrátok, betlehem, figurálna tvorba a rezbárske umenie s praktickými ukážkami spracovania dreva.

Patrí k rezbárom, ktorým učarovalo drevo a už dlhé roky hľadá v prírodných materiáloch ukrytú krásu, ktorú pretvára do umeleckej podoby pre radosť z vytvoreného diela. V Tvorivých dielňach múzea zasväcuje žiakov do tajov tvorby na ľudovú tému.

Poďakovanie za krásnu oslavu narodenín patrí Vladimírovi Rumankovi a členkám speváckeho súboru a ako sa vyjadrila pani Viera Tomová, slzy dojatia na tvári oslávenca najlepšie vystihujú atmosféru, ktorú sme na tento deň pre oslávenca pripravili.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?