Expedícia Rila II

Autor: Anton Kaiser | 15.6.2014 o 21:25 | Karma článku: 6,11 | Prečítané:  515x

Vysokohorské prechody pohoriami Fagaraš, Piatra Craiului, Pirin a Rila patrili kedysi k najkrajším turistickým podujatiam, ktoré organizoval Odbor turistiky pri TJ Calex Zlaté Moravce.

Vysokohorské prechody pohoriami Fagaraš, Piatra Craiului, Pirin a Rila patrili kedysi k najkrajším turistickým podujatiam, ktoré organizoval Odbor turistiky pri TJ Calex Zlaté Moravce.
Krásne slnečné ráno v Rilskom Manastiere nás lákalo na hory, kde vládlo nepriaznivé daždivé počasie pre vysokohorské výstupy na hrebeň pohoria.

S priateľmi z Čiech sme sa rozhodli uskutočniť malý výlet do údolia Rilskej rieky, kde sa nachádza malá prírodná zaujímavosť Stobské Pyramídy. Obdivovali sme pieskovcové ihlanovité útvary v tvare pyramíd a neforemných hríbov so skalnými klobúkmi, umelecké diela, ktoré vytvorila príroda.

Priamo pod majestátnymi horami Národného parku Rila sme navštívili Rilski Manastir (1147 m), najväčší a najslávnejší kláštor Balkánu. Za masívnou bránou bývalej pevnosti návštevníkov víta starobylé nádvorie s unikátnou architektúrou stĺporadí, balkónov, vyrezávaných schodíšť a studní, množstvo cenných ikon a majstrovských nástenných malieb.

Kláštor založil pustovník Ivan Rilský začiatkom 10. storočia, ktorý v hlbokých horách pohoria hľadal pokoj a samotu. Vzácnu historickú stavbu v 14. storočí zničila lavína a niekoľkokrát vyhorela. V prvej polovici 19. storočia znova povstala z trosiek a z výťažkov celonárodnej zbierky bola obnovená do podoby kláštora na hore Athos. Vzácna kultúrna pamiatka sa stala významným strediskom bulharskej vzdelanosti a ohniskom národného povedomia, kde sa zrodili počiatky novodobého písomníctva.

Kláštor zvonku pripomína pevnosť so silnými a vysokými hradbami. Za priečelím hlavného kláštorného kostola s mohutnými kopulami sa vypína Khreliova bašta z roku 1335, obnovená v 18. storočí.

Steny a prechody v pravoslávnych chrámoch sú vyzdobené množstvom biblických malieb a neprenosných obrazov. Najcennejšie sú fresky Zachariho Zografa. V kláštornej knižnici je 16 000 zväzkov, v múzeu unikátne rukopisy, staré pergameny, zbrane, dary sultánov a iné.

Na nádvorí kláštora stojí pomník Neofrita Rilského, ktorý okrem iného  zhotovil prvý bulharský glóbus, ktorý sa nachádza v kláštornom múzeu. Akoby tušil, že sem budú chodiť ľudia z celého sveta, kde je uložené  Zlaté jablko, najvyššie medzinárodné ocenenie za rozvoj cestovného ruchu.

Je nezvyklé, že vstup a prehliadka Rilskeho kláštora, tak unikátneho pamätníka bulharskej kultúry pod ochranou UNESCO, bola pre všetkých návštevníkov úplne zdarma.

Na zubatom hrebeni pohoria napadol sneh a sedem hodinový výstup na Maljovicu (2730 m) nepripadal do úvahy. Čakala nás už iba Sofia a cesta domov s krásnymi spomienkami na zážitky z Bulharska a jeho krásnu prírodu.

Posledný deň nášho pobytu v Bulharsku sme venovali hlavnému mestu. Prehliadli sme si historické centrum, ktoré sa rozprestiera okolo námestia 9. septembra. Okrem mnohých zaujímavostí mesta zaujalo nás Mauzóleum Georgiho Dimitrova z roku 1949, pri ktorom stojí čestná stráž v historických uniformách z rusko-tureckej vojny.

Expedícia Rila I I  foto©AntonKaiser


 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, policajné zdroje hovoria o možnom samovražednom atentáte.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti voličov.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.


Už ste čítali?