Expedícia Rila II

Autor: Anton Kaiser | 15.6.2014 o 21:25 | Karma článku: 6,11 | Prečítané:  538x

Vysokohorské prechody pohoriami Fagaraš, Piatra Craiului, Pirin a Rila patrili kedysi k najkrajším turistickým podujatiam, ktoré organizoval Odbor turistiky pri TJ Calex Zlaté Moravce.

Vysokohorské prechody pohoriami Fagaraš, Piatra Craiului, Pirin a Rila patrili kedysi k najkrajším turistickým podujatiam, ktoré organizoval Odbor turistiky pri TJ Calex Zlaté Moravce.
Krásne slnečné ráno v Rilskom Manastiere nás lákalo na hory, kde vládlo nepriaznivé daždivé počasie pre vysokohorské výstupy na hrebeň pohoria.

S priateľmi z Čiech sme sa rozhodli uskutočniť malý výlet do údolia Rilskej rieky, kde sa nachádza malá prírodná zaujímavosť Stobské Pyramídy. Obdivovali sme pieskovcové ihlanovité útvary v tvare pyramíd a neforemných hríbov so skalnými klobúkmi, umelecké diela, ktoré vytvorila príroda.

Priamo pod majestátnymi horami Národného parku Rila sme navštívili Rilski Manastir (1147 m), najväčší a najslávnejší kláštor Balkánu. Za masívnou bránou bývalej pevnosti návštevníkov víta starobylé nádvorie s unikátnou architektúrou stĺporadí, balkónov, vyrezávaných schodíšť a studní, množstvo cenných ikon a majstrovských nástenných malieb.

Kláštor založil pustovník Ivan Rilský začiatkom 10. storočia, ktorý v hlbokých horách pohoria hľadal pokoj a samotu. Vzácnu historickú stavbu v 14. storočí zničila lavína a niekoľkokrát vyhorela. V prvej polovici 19. storočia znova povstala z trosiek a z výťažkov celonárodnej zbierky bola obnovená do podoby kláštora na hore Athos. Vzácna kultúrna pamiatka sa stala významným strediskom bulharskej vzdelanosti a ohniskom národného povedomia, kde sa zrodili počiatky novodobého písomníctva.

Kláštor zvonku pripomína pevnosť so silnými a vysokými hradbami. Za priečelím hlavného kláštorného kostola s mohutnými kopulami sa vypína Khreliova bašta z roku 1335, obnovená v 18. storočí.

Steny a prechody v pravoslávnych chrámoch sú vyzdobené množstvom biblických malieb a neprenosných obrazov. Najcennejšie sú fresky Zachariho Zografa. V kláštornej knižnici je 16 000 zväzkov, v múzeu unikátne rukopisy, staré pergameny, zbrane, dary sultánov a iné.

Na nádvorí kláštora stojí pomník Neofrita Rilského, ktorý okrem iného  zhotovil prvý bulharský glóbus, ktorý sa nachádza v kláštornom múzeu. Akoby tušil, že sem budú chodiť ľudia z celého sveta, kde je uložené  Zlaté jablko, najvyššie medzinárodné ocenenie za rozvoj cestovného ruchu.

Je nezvyklé, že vstup a prehliadka Rilskeho kláštora, tak unikátneho pamätníka bulharskej kultúry pod ochranou UNESCO, bola pre všetkých návštevníkov úplne zdarma.

Na zubatom hrebeni pohoria napadol sneh a sedem hodinový výstup na Maljovicu (2730 m) nepripadal do úvahy. Čakala nás už iba Sofia a cesta domov s krásnymi spomienkami na zážitky z Bulharska a jeho krásnu prírodu.

Posledný deň nášho pobytu v Bulharsku sme venovali hlavnému mestu. Prehliadli sme si historické centrum, ktoré sa rozprestiera okolo námestia 9. septembra. Okrem mnohých zaujímavostí mesta zaujalo nás Mauzóleum Georgiho Dimitrova z roku 1949, pri ktorom stojí čestná stráž v historických uniformách z rusko-tureckej vojny.

Expedícia Rila I I  foto©AntonKaiser


 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?