Horolezecký raj

Autor: Anton Kaiser | 23.7.2014 o 11:48 | (upravené 23.7.2014 o 11:55) Karma článku: 7,20 | Prečítané:  1328x

Veľký Lysec v Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie patrí k vyhľadávaným prírodným krásam Tribečského pohoria v každom ročnom období.

Veľký Lysec v Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie patrí k vyhľadávaným prírodným krásam Tribečského pohoria v každom ročnom období.

Skalné bralá ukryté v hustom lesnom poraste radi navštevujú turisti zo širokého okolia. Horolezci tu nachádzajú výborné cvičné terény.

Najrozsiahlejšie kremencové bralá Veľkého Lysca (547 m), ktoré  sa nachádzajú v juhozápadnej časti pohoria, patria do reťazca kremencových hôrok Tribeča.

Na vrchol hory vedie turisticky značkovaný chodník z Kostolian pod Tribečom a Velčíc. Sedlom pod Lyscom prechádza Požitavská cyklotrasa a Kostoliansky náučný chodník.

Pod kremencovými skalami sa nachádza zrubová chata KST Pustovník Sľažany s pamätnou tabuľou pre spomienku na turistu a horolezca Milana Melišku.

V stenách Veľkého Lysca absolvovali desiatky horolezcov svoje prvovýstupy a pomenovali jednotlivé cesty s klasifikáciou ich obťažnosti výstupu.

Najväčšia skupina horolezeckých skál je v severnej časti Veľkého Lysca, ktorú tvoria Čierna stena, Stred a Mackie Messer. Celkový počet výstupových ciest je 33 a výška stien nepresahuje 30 metrov.

Tunelova cesta III.  (M. Grék – P. Kotry  7. 4. 1963)

Pre niekoho je Veľký Lysec malý alebo málo strmý. Nie sú tu „osmičky”, ale je tu dostatok klasických „šestiek” a nejaké previsy.

Zo skál Veľkého Lysca sú pekné výhľady na hrebeň Tribečskeho pohoria a jeho dominantu Veľký Tribeč, do Kostolianskej kotliny, hrad Gýmeš a Žibricu.

K turistickým zaujímavostiam Veľkého Lysca patrí krása bizarných skalných útvarov, niekoľko skalných okien a pozostatky keltského hradiska.

Južnú časť skalných útvarov tvorí Galéria, Panna, Panelák a Rozštiepená veža.

Veľký Lysec každého návštevníka prekvapí svojimi turistickými zaujímavosťami, biotopom suchomilnej a teplomilnej flóry a fauny. Hora je dobrým námetom pre poznávanie prírodných krás Tribeča.

Horolezecký raj foto©AntonKaiser

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S nádchou na urgentný príjem? Zaplatíte desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

DOMOV

Na draho prenajatú limuzínu si šéf štátnej firmy vybavil aj majáky

Akciovka pre Bačíka nevýhodne prenajímala limuzínu.

KOMENTÁRE

Čo bráni Ficovi postaviť sa proti extrémistom?

Vláda nad verejný záujem postavila vlastný záujem o prežitie.


Už ste čítali?